WORK AND TRAVEL NEDİR? 

Üniversite öğrenciliğiniz süresince yazları Amerika’ya gitme ve çalışma fırsatı sunan tek programdır. Bu sayede farklı kültürleri tanır, yeteneklerinizi geliştirir ve birçok tecrübeler edinerek geri dönersiniz. Program boyunca yaşadıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşır ve ömür boyu bu anılarınızı hatırlarsınız. Herkesin bu macerayı hayati boyunca en az bir kez mutlaka yasaması ve görmesi gerekmektedir.

Work and Travel, kısaca WAT olarak adlandırdığımız program, Amerika’da yaz aylarınızı hem çalışarak hem de oradayken masraflarınızı çıkartabileceğiniz kadar para kazanarak geçirebileceğiniz ve son yıllarda tüm dünyada gençler arasında oldukça popüler olan bir Kültürel Değişim Programıdır. Work and Travel Programına katılarak siz de yaz aylarınızı Amerika’da çalışarak, gezerek ve yabancı dilinizi geliştirerek geçirebilirsiniz.

Sadece üniversite öğrencilerinin katılabildiği bu program, 1961’den beri ABD Bilgi Acentesi yetkisiyle US Department of State kontrolünde, DOS’ un J-1 vizesi için gereken DS-2019 formu basma yetkisi vermiş olduğu sponsor firmalar vasıtasıyla düzenlenmektedir. Work and Travel programı her yıl 15 Mayıs – 30 Eylül tarihleri arasında çalışabilme hakkını vermekle birlikte, programa katılan öğrencilerin okullarının yaz tatili tarihleri göre seyahat planlarını yapmaları gerektirmektedir. Program sürenizin başka bir deyişle çalışma sürenizin bitimine müteakip Amerika’da dilediğiniz gibi gezme süreniz başlar. Bu süre “Grace Period” olarak adlandırılır ve maksimum süresi 30 gündür. Pasaportta basılan J-1 vizesi bitiş tarihinden itibaren travel yani gezi kısmı baslar. Önce çalışma, sonra gezme seklinde yapılması gereken bu program, devamlı gezme seklinde algılanmamalıdır. Deneyimli ICCP TURKEY danışmanları, seçiminiz doğrultusunda sizleri işlerinize yerleştirir, tüm kayıt işlemlerinizin eksiksiz tamamlanmasını sağlar, vize randevunuzu alarak vize dosyanızın hazırlanmasına yardımcı olur ve en uygun koşullu seyahat organizasyonunuzu ayarlamanıza yardımcı olurlar.

Şu ana kadar süregelen bu programla ilgili bazı yanlış anlamaları ortadan kaldırmanın zamanı gelmiştir çünkü Work and Travel programı, sizlere anlatıldığı gibi yaz boyunca gezip on binlerce dolar kazanıp geri dönebileceğiniz bir program değildir.

Yüksek kazançlar ebetteki olabilir ancak yine de gerçekçi olmamız ve kazanılabilecek ortalama rakamları öğrencilerimize aktarmamız bizim öncelikli görevlerimizdendir.

Bu program, bir turistik gezi programı da değildir. Çünkü turist olarak gitmek isterseniz bunu her zaman yapabilirsiniz. Ancak çok daha fazla maddi kaynaklar harcayarak ve ülkelerin vize koşullarını sağlayarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Hepinizin bildiği gibi turist vizesi almak oldukça zordur.

Bu program ayrıca, Türkiye’de okuduğunuz bölümle ilgili çalışabileceğiniz bir program da değildir. Work and Travel işlerinin çoğunlukla turizm sektöründen isler olduğunu tekrar hatırlatmak istiyoruz. Örneğin burada Tip, Eczacılık, Ziraat Mühendisliği veya Makine Mühendisliğinde okuyan bir öğrencinin branşı ile ilgili olmayan ancak yine Turizm sektörünün içerisinde yer alan bir işyerlerinde uygun bir pozisyonda çalışabilmektedir.

Work and Travel programı, sizlere bambaşka bir ülkede hem iş deneyimi hem değişik bir kültürde çok farklı deneyimler kazandırabilecek, kendi ayaklarınızın üzerinde durabilme becerileri kazandırabilecek ve hatta bazı durumlarda problem çözme yeteneklerinizi de artırabilecek bir programdır. Amerika’daki İşverenler sizlerin hangi üniversitelerde öğrenci olduğunuzla veya bölümünüzle ilgilenmezler. Onlar için önemli olan, çalışma etiğiniz, çalışmaya istekli oluşunuz ve İngilizce seviyenizdir. Sizinle birlikte o işverenlerde görev alan diğer Amerikalı veya yabancı uyruklu öğrencilerle eşit haklara sahip olacak ve çalışan bireyler olarak değerlendirileceksiniz.

Bizim ve sponsorlarımızın görevi, sizin bu anlamda işlemlerinizi gerçekleştirmek ve güvende olmanızı sağlamaktır. Ancak, işvereninizle ve iş arkadaşlarınızla anlaşabilmek, size verilen görevleri sizden istenilen şekliyle yapmak, çalışacağınız süre boyunca kurallara uymak sizden beklenenlerdir.

Çalışma sürenizin bitiminde, maksimum 30 güne kadar dilediğiniz gibi gezebilir ve eğlenebilirsiniz. Ancak o zamana kadar yerleştirildiğiniz işinizde kalarak programı tamamlamanız gerekmektedir. Geçerli sebep olmadan is yerinizden ayrılmamanız gerekmektedir. Bütün kurallar uyduğunuz surece Amerika’da çok rahat bir şekilde çalışıp, harika bir yaz geçirmeniz mümkündür.

Work and Travel, üniversitede öğrenciyken yurtdışına çıkabileceğiniz tek program değildir. Günümüzde Türk öğrencilerimiz için daha başka pek çok alternatif mümkün. Liselerde Leornado, üniversitelerde ise ERASMUS programları sayesinde öğrenciler çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Amerika’da çalışma imkanı bulmaktadırlar.  Ancak her birinin katılım şartları, vize koşulları, süreleri, ücret ve maliyetleri birbirinden farklıdır.

Work and Travel programı ise özellikle Amerika’yı görmek isteyen, bu ülkede sadece turistik maksatlı değil, adeta o ülkenin bir bireyiymiş gibi yaşayabileceğiniz, yaşarken de masraflarınızı çıkartabilecek kadar kazanç elde edebileceğiniz bir programdır. Bir ülkenin kültürünü, sosyal kurallarını ve her şeyden önemlisi günlük konuşma dilini en güzel şekilde pratik edebilmeniz için müthiş bir fırsat Work and Travel. Çünkü tüm bunları yaparken siz de ister istemez o kuralların, kültürün, günlük hayatın bir parçası oluyorsunuz ve kendinizdeki İngilizce konuşabilme ve anlayabilme yeteneğinizin gelişmesini fark edebiliyorsunuz.

Yukarıda listelediğimiz diğer programlarla kıyasladığımızda, ekonomik açıdan gerçekten en makul program olma özelliğini sürdürüyor Work and Travel. Yoksa diğer tüm programların içerikleri, süreleri ve hizmet ettikleri amaçlar birbirinden farklı ve biz diyoruz ki her Türk öğrenci üniversite yıllarında en az 1 yazını mutlaka Work and Travel’a ayırmalı ve planlamasını buna göre yapmalı. Elbette doğru firmayı seçerek, aksi takdirde gerçekten Work and Travel bir kabusa dönüşebilir. Bu yüzden danışmanlık firmanızı dikkatli seçmek sizin için çok önemlidir.