ÖNCEKİ YILLARDA AMERİKA’YA GİDEN WORK AND TRAVEL VE CAMP STAFF KATILIMCILARIMIZIN YORUMLARINI OKUYARAK VE RESİMLERİNE BAKARAK İŞYERLERİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ.

 

 

KUTSAL YILDIRIM

Okuduğu Okul : Pamukkale Üniversitesi

Okuduğu Bölüm: İnşaat Mühendisliği

Gittiği Eyalet : Estes Park Center, Denver, Colorado.

Yaptığı İş : Housekeeper

İzlenimleri : 

Merhabalar,

Ben 2013 yazında Estes Park Colorado da konferans merkezinde housekeeper olarak çalıştım. Öncelikle şunu diyebilirim ki Colorado gerçekten çok güzel bir eyalet fakat doğayı seven için, doğa yaşamında çalışabilecek insanlar için çok güzel. Ben tam olarak 3,5 ay çalıştım. Hayatımın en güzel günleriydi.Bir sürü arkadaş edindim,çok fazla kültür öğrendim.Tekrar gitmeyi bile düşünüyorum.Yaptığım işten bahsedecek olursam günlük olarak temizlik yaptık,cam sildik yerleri süpürdük aynı zamanda çok eğlendik.15 günümü de gezerek geçirdim.Las Vegas,San Diago ve New York City e gittim.Arkadaşlar Amerika’da gerçekten çalışıyorsunuz yani oraya çalışmaya gidiyorsunuz yatmaya değil, lay lay lom değil ama gezi kısmı çok mükemmel.Herkese Tavsiye ederim.Iccp Turkey firmasına teşekkürlerimi sunarım.

BURAK YİĞİT

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

 Okuduğu Bölüm: Makine Mühendisligi

Gittiği Eyalet : Virginia.

Yaptığı İş : Lifeguard

İzlenimleri : 

Merhaba Arkadaşlar,

Ben 2013 yaz aylarinda Falls Church/Virginia'da cankurtaranlık yaparak geçirdim. Merritt Academy yaz kampında çalıştım ve çok eğlendim. 3 aylık bir zaman diliminde 6000 dolar kazandım. Haftada 47-65 saat arası çalıştım ve overtime için saatlik 12 dolar kazandım. Benim için önemli olan İngilizcemi ilerletmekti bunu da çok fazla insanla tanışarak ve konuşarak başardığıma inanıyorum. Seyahatimi de New York ile tamamladım. Çok eğlenceli bir yazdı herkesin bu tecrübeyi bir kez olsun yaşamasını tavsiye ederim. Önümüzdeki yaz tekrar gitmeyi düşünüyorum. Iccp Turkey firmasına ve hocama bu yardımları için çok teşekkür ederim.

ORHUN CEM KARADENİZ

Okuduğu Okul : Karabük Üniversitesi

Okuduğu Bölüm: Otomotiv Mühendisliği

Gittiği Eyalet : Virginia

Yaptığı İş : Lifeguard

İzlenimleri :  

Merhaba Arkadaşlar,

Öncelikle ne istediğinize gerçekten karar vermeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Amerika'ya gittiğiniz zaman ailenizden ve bildiğiniz kültür, düzenden uzaklaşıyorsunuz. Başlangıçta zorluk çekme ihtimaliniz var ( ki ben hiç sıkıntı yaşamadım ). Ne amaçla gittiğinizde büyük önem taşıyan noktalardan biri eğer para kazanma kaygısı içerisinde değilseniz bulunduğunuz yerden, işten ve sürmüş olduğunuz hayattan zevk almaya çalışırsanız hayatınızın unutulmaz deneyimini belki de dönüm noktasını yaşacaksınız. Amerika gerçekten özgürlükler ülkesi gidip geldikten sonra Türkiye’ye uyum problemleri yaşayabilirsiniz 🙂 Mutlaka herkesin en az 1 kere Work and Travel programına katılması gerekir diye düşünüyorum. Teşekkürler.

MEMET KAYA

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

 Okuduğu Bölüm: Uluslararası İlişkiler

Gittiği Eyalet : Estes Park Center, Denver, Colorado.

Yaptığı İş : Food Service

İzlenimleri : 

Merhaba Değerli Arkadaşlarım,

Ben de geçtiğimiz yaz ayında ICCP TURKEY firması ile WAT programımı yaptım.Ben Colorado’ya gittim. Estes Park'ta çalıştım. Doğa güzelliği olan bu yer 4 tarafı dağlarla kaplı, tabiat güzelliği olan tefekkürlük 🙂 bir alan. Şunu söyleyebilirim ki şimdiye kadar en güzel yaz dönemimi yaşamış oldum. Orada yeni bir kültürle, yeni bir çevreyle, yeni bir ortamla ve hepsi birbirinden daha değerli olan arkadaşlarla tanıştım. Çalışma şartları çok güzel, günde 8 saat çalışıyorduk, tabi ek mesai zamanında bu 15 saat oluyordu. Para konusunda en küçük bir sorun dahi yaşamıyoruz.15 günün dolduğunda paranız hesabınıza oluyor.Güzel bir tecrübe yapıyor insanda.Kısmet olursa gelecek yaz yine aynı yere gitmeyi düşünüyorum.Sizde gidebilecek imkanlara sahipseniz size tavsiyem şudur ki: düşünmeyi bırakın,gitmek için hemen kalkın ve herşeyimizle ilgilenen Hocamızı arayın.Herkese bol şanslar diliyorum,şimdiden gönlünüzce bir Work and Travel yapmanız dileğiyle,saygılar...

ALİCAN YARANBAŞI

Okuduğu Okul : Anadolu Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İşletme

Gittiği Eyalet : Wisconsin Dells, Wisconsin

Yaptığı İş : Hot Dog servisi

MANOLYA YİĞİT

Okuduğu Okul : Yeditepe Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği

Gittiği Eyalet : McAllen, Texas

Yaptığı İş : Alışveriş merkezinde güzellik malzemeleri satmak

MURAT BOZLU

Okuduğu Okul : Toros Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Uluslararasi Ticaret ve Lojistik

Gittiği Eyalet : McAllen, Texas

Yaptığı İş : Alışveriş merkezinde güzellik malzemeleri satmak

DURSUN ALİ ÖZKARA

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Turizm Fakültesi

Gittiği Eyalet : Maryland

Yaptığı İş : Otel havuzunda Cankurtaranlık

İzlenimleri : 

WAT, programını son sınıf olarak yaptım ve geç yaptığım için biraz hayıflandım kendime. Bence her üniversite öğrencisi gidip görmeli ABD’ yi oradaki yaşantıyı. Paradan ziyade İngilizcenizi geliştirmenizi düşünün. Amerikalıların nasıl bir yaşantısı olduğunu, modern hayatın yaşama kattığı birçok değişikliği görebilirsiniz. Yüzmem fena olmadığı için Cankurtaranlığı seçtim. Saati 8 Dolardı ve bazen fazla çalışıp saatine 12 Dolar alıyorduk. Kısa bir eğitim verip bizleri cankurtaran yaptılar. Hiç zorlanmadım. Programım bittikten sonra çok gezdim ve güzel yerler gördüm. Ekim ortasında Türkiye’ye döndum. Mutlaka WAT yapın arkadaşlar. Teşekkürler ICCP Turkey!

MEDİNE ERDEN

Okuduğu Okul : Karabük Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Endüstri Mühendisliği

Gittiği Eyalet : McAllen, Texas

Yaptığı İş : La Plaza alışveriş merkezinde güzellik malzemeleri satmak

MUSTAFA UMUT ORHAN

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Turizm Fakültesi

Gittiği Eyalet : Denver, Colorado, Snow Mountain Ranch (2012) ve Estes Park Center (2013)

Yaptığı İş : Housekeeping

İzlenimleri : 

Merhaba Arkadaşlar,

Turizmde okuyan ve daha önce Iccp Turkey ile Amerika’ya giden arkadaşlarımdan olumlu şeyler duyunca bende Amerika’ya Iccp Turkey ile gitmeye karar verdim. Çok isabetli bir karar vermişim çünkü bir suru formlar yapmak ve hata yapmamak gerekiyordu. Iccp bütün aşamalarda bana ve diğer arkadaşlarıma yardımcı oldu. Bu arada ben 4 tane arkadaşımla beraber Colorado’ya gittim. İlk yıl Snow Mountain Ranch’ te ikinci yılımda ise Estes Park Center da çalıştım. Her iki yerde de çok güzel arkadaşlarım ve anılarım oldu. Tekrar yine gideceğim çünkü çok güzel arkadaşlarım oldu ve her yaz onlarla çalışmak istiyorum. Programa harcadığımız paraları da çalışarak geri aldım. Colorado’da düzenlenen bütün eğlencelere ve yarışmalara katildim. Çok zevkliydi. Özellike International Fair harika geçti. Colorado’yu ve Iccp Turkey firmasını herkese tavsiye ederim. Çünkü hocamız ne zaman arasak telefon ile bütün sorularımızı yorulmadan cevapladı ve işlerimizi halletti. Kendisine ve diğer çalışan herkese teşekkür ederim.

İSMET ONUR YALÇINKAYA

Okuduğu Okul : Mersin Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Turizm Fakültesi

Gittiği Eyalet : Virginia

Yaptığı İş : Kitchen Staff / Food Service

İzlenimleri : 

Merhabalar;

Bu sene Amerika'ya ICCP Turkey ile 2. gidişim ve hiç bir sorun yaşamadan bir dönemi daha atlattım. 2014 yaz aylarında aynı şekilde Amerika'ya gitmek istiyorum. Özellikle bir sorunla karşılaştığımızda rahatlıkla danışabildiğimiz hocamıza çok teşekkür ediyorum. Amerika dünyanın en iyi ülkelerinden biri. Bunu zaten gidip gözlerinizle görmeniz lazım. Amerika insanının sıcaklığı oraya tekrar gitmemde etken olmuştu ve bu sene de çok güzel geçti. Seneye tekrar aynı kişilerle çalışmak istiyorum. Amerika'nın hemen hemen her yerinde durum aynı. Geri gelmek istemeyeceksiniz. İnsanların birbirilerini tanımadıkları halde selam verdikleri, birbirlerine yardımcı oldukları, çok çalıştıkları, düşünceli davrandıkları ve herkesin, birbirinin düşüncesine ve inancını saygılı olduğu bir dünya. Bunlar hayal değil yeri de belli. Umarım hakeden herkes Amerika'ya gider ve bunları gözleriyle görür. Hayallerime katkıda bulunan ICCP Turkey'e, özellikle hocamıza çok teşekkürler. 

EMRE SÜTİÇEN

Okuduğu Okul : Çankaya Üniversitesi

 Okuduğu Bölüm : Mimarlik

Gittiği Eyalet : Maryland 

Yaptığı İş : Cankurtaranlik (Otel yüzme havuzunda)

İzlenimleri:

Merhaba Arkadaşlar,

Washington DC yakında bulunan bir otelde cankurtaran olarak çalıştım. Çok kolay bir işti ve fazla yorulmadım. Konaklamamız bir otelde oldu ve her gün bizi işe araba ile götürüp getirdiler. Saatlik ücretimiz 8 Dolardı ve fazla çalısınca 12 Dolar ödediler. Bütün masraflarımızı çıkardık. Doğu kıyılarını gezdim ve Türkiye’ye döndüm. Teşekkürler.

SUAT UGAR

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Turizm Fakültesi

Gittiği Eyalet : Denver, Colorado, Snow Mountain Ranch (2012) ve Estes Park Center (2013)

Yaptığı İş : Housekeeping ve Food Service

İzlenimleri : 

Merhaba Arkadaşlar,

Ben 2012 ve 2013 yıllarında Amerika’da çalıştım. Arkadaşlarımdan bu yerler hakkında ve Iccp Turkey hakkında çok iyi şeyler duyduğum ve daha önce bu firma ile giden arkadaşlarım hiç sorun yasamadıkları için gittim. İyi ki gitmişim diyorum çünkü hayatımın en mutlu ve hareketli yazlarını yaşadım. İlk gidişimde Snow Mountain Ranch denilen yerde çalıştım. İkinci yıl Estes Park Center denilen yere gitmek istediğimi belirttim ve hemde çok ucuza buraya gittim. Iccp Turkey firmasına bize yardımcı olduğu ve sorun çıkmadan 2 yıldır Amerika’ya gidip geldiğimiz için çok teşekkür ederim. Aslında Amerika’ya 2014 yılının yazında tekrar gitmek istiyorum ama mezun oldum. O yüzden simdi 1 yıllık staj düşünüyorum. Keşke 1. Ve 2. Sınıftayken de gitseydim diyorum çünkü Amerika çok güzel bir ülke ve mutlaka gezmek lazım. Ben isim bittikten sonra bütün California eyaletini gezdim. İnanılmaz tecrübe. Teşekkürler Iccp.

MUSTAFA OBUZ

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi, İşletme Fakültesi

Okuduğu Bölüm : Maliye

Gittiği Eyalet : Denver, Colorado, Snow Mountain Ranch

Yaptığı İş : Housekeeping

İzlenimleri : 

Merhaba,

Gecen yaz Colorado’da Snow Mountain Ranch adında konferans merkezinde çalıştım. Şehirden biraz uzaktı ama Cem arkadaşımız orada 1 yıldır staj yaptığı için arabası vardı ve bizi her yere götürüyordu. Başka ülkelerden gelen çok kişi vardı. Hep beraber çalıştık ve çok güzel arkadaşlıklar kurduk. İngilizcemizi çok geliştirdik ve çok eğlendik. Hatta bir gece ben Tarkan’dan bir şarki söyledim ve bütün Amerikalılar çok beğendiler. Iccp Turkey web sayfasındaki Colorado videoları arasına benim şarkı söylediğim videoyu da koymuşlar. Bazen sıkıldık ama yine çok güzel bir deneyimdi. Harcadığımız paraları çıkardık. Mutlaka herkesin en az 1 kere WAT yapmasını tavsiye ederim. Saygılar. 

UMUT SÖĞÜT

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi, Alanya İşletme Fakültesi

Okuduğu Bölüm : İşletme

Gittiği Eyalet : Cameron Run Regional Park, Virginia

Yaptığı İş : Su Parkında Cankurtaranlık

ZEYNEP ARSLAN

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Çevre Mühendisliği

Gittiği Eyalet : Cameron Run Regional Park, Virginia

Yaptığı İş : Su Parkında Cankurtaranlık

ALİ ARSLAN

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Ekonomi

Gittiği Eyalet : McAllen, Teksas

Yaptığı İş : Alışveriş merkezinde güzellik malzemeleri satmak

İzlenimleri : 

Merhaba arkadaşlar,

2012 ve 2013 yazlarında 2 kez yaptığım Work and Tavel tecrübelerimden bahsedeyim. İlk olarak Texas, Mcallen’a satış işine gittim. Başlarda biraz zorlandım. İş en başta çok zor  geliyordu ama zamanla alışınca hem zevkli hemde kolay gelmeye başladı. İlk sene 2. hafta dönmeyi düşünen ben 2. sene tekrar aynı yere gittim J . İşi ve mal satmayı öğrenince çok zevkli bir hale geldi. Hatta 2. sene kendi arkadaşlarımı da aynı yere getirdim. İkinci sene hem menajer oldum hemde maaşım çok iyi oldu. Tabi bunlar için bende fazladan çalıştım. Kısacası her şey karşılıklıydı. İşe ne kadar saygı duyarsanız patronda size o kadar saygı duyar. Bu çok önemli.3 ay çok çabuk geçti ve travel başladı. İlk sene New York ve Miami’yi gezdim. İkinci sene de tüm California’yı gezme şansım oldu. Herkese şiddetle tavsiye ederim ama San Francisco hariç. J  Bu iki sene yaşadıklarımı ve edindiğim tecrübeyi başka hiçbir programla yaşayabileceğimi sanmıyorum. Bu yüzden ICCP’ye ve çok teşekkür ederim. Son olarak herkesin bunu yaşamasını tavsiye ederim. Herşey güllük gülistanlık olmuyor bazen ama yaşadıklarınızın tarifi yok. Yardım eden herkese teşekkürler.

SAİM CEYLAN

Okuduğu Okul : Yalova Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İngilizce İşletme

Gittiği Eyalet : Camp Miniwanca, Michigan

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

NURULLAH BAŞAR

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Turizm Fakültesi

Gittiği Eyalet : Camp Miniwanca, Michigan

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

2013 yaz aylarında Camp Miniwanca diye bir kampa gittim. Kamp beklentimi fazlasıyla karşıladı. Çok güzel doğal ortamda, Michigan Gölü kenarındaydı. Her milletten arkadaşlarım oldu ve çok eğlendik. Yeri geldi çok çalıştık ama yinede çok güzeldi. Mutfakta çalıştığım için Amerikan mutfağını öğrendim ve arada Meksika mutfağı da vardı. Amerikan kültürünü daha iyi anladım. Amerikalı arkadaşlarım oldu. Hiç adaptasyon sorunu yaşamadım. Herkes çok nazik ve anlayışlıydı. Her zaman yardımcı oldular ve öğrettiler. Önümüzdeki yaz tekrar gideceğim. Teşekkürler Iccp Turkey.

MURAT EFE ÖZÇELİK

Okuduğu Okul : İstanbul Universitesi

 Okuduğu Bölüm : Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Gittiği Eyalet : Chestnut Lake Camp, Pennsylvania

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

 Amerika'da 2013 yazında geçen 3 ayımı tarif etmek için doğru ifadeleri bulamıyorum.Benim için Amerika'ya gitmek her zaman bir rüyaydı ve kamp programı bu rüyamı gerçekleştirmek için önüme çıkan en iyi fırsatlardan biriydi.Çalıştığım yerde harika insanlarla tanışma fırsatım oldu.Kesinlikle önümüzdeki yaz Chestnut Lake Camp'e dönüp aynı deneyimi yaşamak ve aynı insanları görmek istiyorum. Gitmeyi ciddi olarak düşünenlere şunu söyleyebilirim; oraya bir turist olarak değil, bir işçi olarak gidiyorsunuz ve çok çalışacağınızı unutmayın. Kültür şokuna kendinizi hazırlayın.Ben oraya vardığımda yabancılık çekmemiştim ama bundan muzdarip olanları da gözlemlemiştim.

Gidin, gezin, görün ve üniversiteli olmanın faydalarını yaşayın.Bana sorarsanız acele etmenizi tavsiye ederim çünkü tekrar gitmek isteyeceksiniz 🙂

Iccp Turkey'e Teşekkürler!

MERVE PEHLİVANLI

Okuduğu Okul : Trakya Universitesi

Okuduğu Bölüm : Ekonometri

Gittiği Eyalet : Camp Sea Gull, North Caroline

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

OĞUZHAN YILDIRIM

Okuduğu Okul : ODTÜ 

Okuduğu Bölüm : Elektrik Elektronik Mühendisliği

Gittiği Eyalet : Camp Mah-Kee-Nac, Lenox, Massachusetts

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yaz kampa gittim ve çok sevdim çünkü farklı ülkelerden arkadaşlarım oldu ve onlarla beraber çalıştım. Mutfakta her türlü işi yaptım. Hepside kolay işlerdi. Kendimi çok geliştirdim. Önümüzdeki yaz tekrar gideceğim çünkü herşeyi öğrendim ve ikinci gidişim çok daha kolay olacak ve daha farklı şeyler yapabileceğim. Kamp müdürüm benimle çok ilgilendi. Devamlı istediğim şeyler olup olmadığını sordu. Birşey istediğimde hemen yaptı. Kamp çok güzeldi ve bütün sporları yaptım. Emeği gecen Ali hocam ve diğerlerine çok teşekkür ederim. 

GÖZDE ÖZDEMİR

Okuduğu Okul : Alanya İşletme Fakültesi

Okuduğu Bölüm : Uluslararası Ticaret

Gittiği Eyalet : Camp Mason, New Jersey

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

Selam,

Kamp programını arkadaşlarımdan duymuştum ve katılmaya karar verdim. Kampım Nisan ayında belli oldu ve çok heyecanlandım. Bir sürü form yapmıştım ama Iccp firması bize yardımcı oldu. Vize aldıktan sonra herşey tamamdı. Kamp süper birşey. Çok şeyler kazandım. Başta kendime güvenim geldi. İmkansız olan hiç birşeyin olmadığını anladım. Farklı kültürlerden farklı dillerden, dinlerden insanlar tanıdım. Az çok onların dilini yaşam tarzlarını öğrendim. Çok eğlendim. Spor yaptım, ata bindim. 2014 yılında tekrar aynı kampıma gideceğim.  

FARHAD SULTANOV (Azerbaycan'dan)

Okuduğu Okul : Alanya İşletme Fakültesi

Okuduğu Bölüm : İşletme

Gittiği Eyalet : Camp ChingachgookNew York

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

Merhaba.

Adım Farhad. New York eyaletinde çocuk campında çalıştım. Mutfak departmanındaydım. Anlaşmam 10 haftalıktı. Fakat iş ortamım çok iyi olduğu için 3 hafta ekstra çalışmaya karar verdim. Ekstra çalıştığım her gün için normalinden nerdeyse iki kat daha fazla para aldım. Günlük 40 dolar kazandım. Bence camp işini denemelisiniz. En azından bir kere camp bir kere de WAT yaparsınız çok güzel olur. Daha sonra 2 hafta da gezdim Boston, New York, Las Vegas, Grand Canyon ve tüm California'yı gezdim. Size tavsiyem Camp zamanı fazla para harcamayın. İş bittikten sonra gezdiğiniz zaman bol-bol harcarsınız zaten. Alışverişleri de orada TJ-Max ve ya ROSS dan yapın daha ucuza gelir. Iccp Turkey şirketinde bize yardımcı olan hocalarımıza cok teşekkür ederim.

BURCU ÇAYIR

Okuduğu Okul : St Cyril and Methodius, Üsküp, Makedonya

 Okuduğu Bölüm : Tip Fakültesi

Gittiği Eyalet : Camp Wyonegonic, Maine 

Yaptığı İş : Kitchen Staff.

İzlenimleri : 

Amerika’ya daha önce 2012 yılında gidip 11 ay boyunca dil eğitimi almıştım. Türkiye’ye döndükten sonra Makedonya’da Tip okumaya başladım. Yazımı değerlendirmek istiyordum ve bir arkadaşımdan Iccp Turkey firmasını duydum. Arkadaşım bu firma ile Amerika’da gecen yaz çalışmıştı ve çok memnun kalmıştı. Bende 2013 yazında çalışmak için kampa için başvurdum ve beklemeye başladım. Daha sonra işe yerleştim ve 3 ay kampta çalıştım. Çok farklı bir ortam. Farklı ülkelerden gelenler var ve çok güzel arkadaşlıklar kurdum. Hala onlarla iletişim halindeyiz. Çok eğlendik ama zaman geldiğinde çalıştık. Sabahları işe erken başladık ama alışınca kolay geldi. Kamp bitiminde daha önce gezemediğim yerleri gezdim ve Türkiye’ye dondum. Iccp Turkey yetkilileri her zaman anında sorularımıza cevap verdi ve her aşamada bize yardımcı oldular. Birçok form ve evrak yapmak gerekiyordu ama sürekli yardımları sayesinde herşeyi kolayca yaptık. Çok teşekkürler Iccp Turkey.

ALAETTİN İNANÇ

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi.
 
Okuduğu Bölüm : Halkla İlişkiler ve Tanıtım.

Gittiği Eyalet : New York. 

Yaptığı İş : Çevre Bakım.

İzlenimleri : 
 

Amerika’ya ilk kez 2011 yazında gittim ve programı çok sevdim. Kampta cim biçme, ağaçları budama, otları, yaprakları temizleme ve boya gibi kolay isleri yaptım. Daha önceden bu isleri yaptığım için benim için çok kolay oldu. Birçok Amerikalı ve diğer ülkelerden arkadaşlarım oldu. 2012 yılında ayni kampıma ikinci kez gittim. Bu sefer program ücreti ödemeden, sadece uçak ve vize ücretlerini ödeyip Amerika’ya gittim. Kamp programının en büyük özelliği program ücretinin sadece 1 kez verilmesidir. 2013 yazında tekrar program ücreti ödemeden yine ayni işyerine gittim. Müdürlerim bana karşı çok iyi davrandılar. Beni bütün bir yıl boyunca Amerika’da tutmak istediler ama okulum olduğu için geri dönmek zorunda kaldım. Herkesin mutlaka 1 kez de olsa Amerika’ya gidip yaşaması gerekir çünkü çok büyük bir hayat tecrübesi.

MEHMET GENÇ

 Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi
 
Okuduğu Bölüm : İşletme Bölümü

Gittiği Eyalet : Algonkian Water Park, Washington DC

Yağtığı İş : Kafeteryada satış elemanı

İzlenimleri : 
 
Merhaba Arkadaşlar

Herkes gibi önce hayal olan daha sonra gerçekleştirdiğiniz anda ise ne kadar güzel olduğunu fark edemiyeceğiniz bir tecrübeye hazır mısınız? Çünkü Türkiye’ye döndükten sonra anlıyorsunuz o 3 ayın ne kadar harika geçtiğini. Gitmeden önce vize ve bir sürü belge form doldurma işlemlerinden sonra uzun bir yolculuk ve bir anda koskoca Amerika diye hayal ettiğiniz ülkede kendinizi tek başınıza buluyorsunuz. O kadar basit şeyler zor geliyor ki. İlk birkaç haftada (ben fahrenhayt ile santigrat arasındaki bağlantıyla çok uğraşmıştım) yılıyorsunuz. Daha sonra her şey düzene giriyor ve Amerikan rüyasına kapılıp bir anda kendinizi dönüş uçağında buluyorsunuz. Benim Washington DC de çok fazla gezme şansım olmuştu. Tek kelimeyle harika diyebilirim. Gezilip görülecek o kadar çok yeri var ki. Beyaz Saraydan Uzay Müzesine, Çin Mahallesinden Washington Anıtına kadar her şey mükemmeldi. İşime gelecek olursak Work and Travel programı kapsamında Sterling’te bir Aqua Parkın cafesindeydim.İş oldukça rahattı akşama kadar hamburger, hot dog, patates kızartması vb. şeyler yapıp satıyorduk.Temmuz ortalarında havuz managerimiz Londra olimpiyatlarından etkilenerek çalışanlardan 5er kişilik takım kurdu ve kendi aramızda ufak bir olimpiyat oyunları da biz düzenledik. Her takımın kendi bayrağı ve kostümü olacak kadarda profesyonel yapmışlardı bu oyunları. Gerçekten çok eğlenceli anılarım oldu diyebilirim. Kesinlikle çekinecek bir şey yok cesaretinizi toplayın ve gidin. Zamanın ve zorlukların nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile çünkü o anları gülerek hatırlayacaksınız :)

VELİ AKÇAY

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi
 
Okuduğu Bölüm : Ziraat Fakültesi

Gittiği Eyalet : Mah-Kee-Nac, CT

Yaptığı İş : Kitchen Staff

İzlenimleri : 
 
Merhaba,
Hayatınıza Türkiye’de yaşadığınız hiç bir deneyime benzemeyen hatıralar katmak istiyorsanız Amerika’ya mutlaka gidin. Ve bunu benim gibi son senenizde yapmayın. Bir kere gittiğinizde tekrar gitmek isteyeceksiniz ve bunu bedava yapabileceksiniz. Endişe edilecek hiç birşey yok daha uçaktayken arkadaş edinmeye başlıyorsunuz ve herkes size yardımcı oluyor. Çalışırken sıkıldığınız anlar olacak ama işinizi bitirip gezmeye başladığınızda buna değdiğini anlayacaksınız.

SELCEN BÜKE KARABENİZ

Okuduğu Okul : İstanbul Bilgi Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İşletme – Ekonomi

Gittiği Eyalet : Camp Mah-Kee-Nac, CT

Yaptığı İş : Laundry / Kitchen Staff

İzlenimleri :
 

Geçen sene Nisan’da ilk W&T programlarını duyduğumda Amerika bir rüya gibi gelmişti üniversitemin ilk yılında üstelik genel Türk inancıyla ‘’kız başıma’’ ilk defa yurt dışına çıkıp 3 ay kalabilir miydim. Cevap:evet yaptım oldu iyiki de yapmışım .Zaman zaman pasaport vize işlemlerinde yılsam da 15 haziranda New York’a giden uçağa binmemden bile önce içten içe uça uça gidiyordum. İstanbul’da yurttan çıkışım ve kampa varış sürem tam 24 saatti.Walter ise ilk dakikadan 3 ayımı muhteşem geçireceğimi anlamamı sağlayan bir kaç cümle söyledi kendini tanıttı hal hatır yolculuğumuzu falan sordu sonra ‘’Elle arkadaşlarımız açtır onları al Mcdonalds’a götür ve tamamını kamp ödeyecek’’ böyle iyi bir patronunuz olabilir mi Türkiye’de bir hayal sanırım. Kampın bana kattığı artılar ise adeta sonsuz sayıda olsa da en önemli bir kaçı şöyle:Meksika,Kolombiya,Polonya kültürlerini Dandan ve Peleg sayesinde.20 yıllık hayatımda ilk defa çalışarak para kazanmayı öğrendim.Tabii onu bide New York’ta yemeyi Kamptaki işim ise laundry deydi gayet kolay ve rahattı ama mutfağı da yoğun çalışma saatlerine rağmen çok sevdim.6 gün çalışma ve tek gün day off yaptık o günlerde de çevredeki Albany de dahil olmak üzere tüm alışveriş merkezlerini gezdiğimi tahmin ediyorum. Üniversitede hazırlığı bitirip (muhtemelen upperdı seviyem keza halen öyle) gittiğimde gramer açısından iyi ama konuşma açısından ortalama bir dile sahiptim döndüğümde ise Türkçe konuşurken duraksayacak kadar İngilizce şakırdar hale geldim azıcık gevezelik İngilizceme pek yaramıştı :) Ara sıra bende sorunlar yaşadım elbette iş içinde yada kampta ama artıları ve eğlencesi o kadar fazla ki bu senede Camp Mah Kee Nac’e dönmek için tabiri caizse gün sayıyorum :)

KADRİYE MERVE ARSLAN

 
Öğrencinin Adı Soyadı : Kadriye Merve Arslan
 
Okuduğu Okul : ODTÜ Mühendislik Fakültesi

Okuduğu Bölüm : Çevre Mühendisliği

Gittiği Eyalet : Camp Winadu, MA

Yağtığı İş : Kitchen Staff

İzlenimleri :
 
Selamlar.

Yaz kampına 2012 yılında katıldım ve hatıralarım benim için tüm hayatım boyunca unutulmayacak hatıralardı. Bana hayatım boyunca yardımcı olacak çok güzel kazanımlar ve tecrübeler kattı. İlk başta ailem biraz endişeliydi beni tek başıma gönderme konusunda ama daha sonra ICCP TURKEY aracılığı ile giden tanıdıklarımızın anlattıkları ile rahatladılar ve gitmeme izin verdiler. Bende zaten gidip gördükten sonra anladım ki kendinize güveniyorsanız öyle endişelenilmesi gereken bir durum yok. Çalışma konusuna gelirsek ben oldukça rahattım. Bizim işimize karışan kimse yoktu. Biz işimizi yapıp bitiriyorduk ve geri kalan zaman bize kalıyordu. Günde ortalama 5 veya 6 saat çalışıyorduk ve aralarda hep molalar veriyorduk. Bir diğer güzel tarafı ise farklı ülkelerden arkadaş edinme fırsatı buldum. Onların kültürlerini tanıdım. İngilizce konuşmamın gelişmesine oldukça yardımcı oldu. Onlarda oldukça arkadaş canlısıydılar. Kampta oldukça güzel ve eğlenceli vakit geçirdik. Kamp bizim için de güzel imkanlar sağladı. Her yere kendi otobüsleriyle götürdüler. Yemek ve konaklama konusunda da hiç zorluk çekmedik. Çocuklar için hazırlanan yemekler neyse bizde onlardan yiyorduk. Amerika maceramın en güzel kısmı ise kamp bitimindeki Amerika gezimdi. Amerika’yı gezmek ve görmek oldukça güzeldi :)

TUĞBA ÖÇAL


Okuduğu Okul : Cumhuriyet Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü

Gittiği Eyalet : Myrtle Beach, South Carolina (SC)

Yaptığı İş : Dondurma satış işi

İzlenimleri :
 

Merhaba Arkadaşlar,

2012 yılının yazında North Myrtle Beach, SC’de Dairy King isimli dondurma dükkânında çalıştım. İş yerim kaldığım eve sadece 2 dakika mesafedeydi. Ayrıca okyanusla iş arasında sadece bir cadde vardı. Çalışma şartlarından bahsetmem gerekirse, ilk zamanlar fazlasıyla zorlanıyor insan fakat sonrasında yavaş yavaş alışıyorsunuz tüm kurallarla. Küçük bir dondurma dükkanı olmasına rağmen oldukça müşterisi olan bir yer. Sürekli çalışma halindeydim ve day-off hiç olmadı. tabi bu durum bir hayli yorucu oluyor ama bunun yanısıra arada yediğimiz dondurmalarla keyfe gelebiliyorduk :)Patronumuz oldukça sıkı denetim yapan biri ve heran çalışır durumda olmanız şart :D  North Myrtle Beach hakkında birşeyler söylemem gerekirse evet fazla büyük renkli yaşamı olan bir yer değil. Küçük, maddi açıdan diğer yerlerle kıyaslanırsa daha ucuz olan bir yer. Yeşil alanı oldukça fazla. Golf alanlarının ve golfun yaygın olduğu bir yer burası.  WAT programına katılmak isteyen arkadaşlara öneri yapmam gerekirse lütfen gitmek istedikleri yeri önce araştırıp sonra başvurularını yapsınlar çünkü burada biçok kişiyle karşılaştım gelip mutlu olamayan ve başka yere gidenler oldu. Benim için güzeldi çünkü amacıma uygun bir yerdi. Bu yüzden herkes önce ne istediğini, amaçlarını düşünsün ve ona göre karar verip seçimlerini yapsın. Tüm WAT öğrencilerine şimdiden iyi şanslar diliyorum. Teşekkürler.

ESAT MURAT ATALAY

Okuduğu Okul : Ondokuz Mayıs Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Endüstri Mühendisliği

Gittiği Eyalet : North Caroline (NC)

Yaptığı İş : Mutfak ve Restaurant Yardımı

İzlenimleri :
 
Merhabalar arkadaşlar ,

Bu yaz yani 2012 nin yazında Camp Sea Gull da çalıştım. Size biraz tecrübelerimden bahsedeyim. Daha önceden yurt dışı tecrübem yoktu. Amerika benim ilk tecrübem oldu. En baştabana çok uzak geliyordu Amerika hayali. Dünyanın öbür ucu nasıl gideceğim ki ben oraya gibi bir durum içindeydim. Bir anlık özgüven patlaması ile ICCP yi Metin Akın arkadaşımın yardımıyla buldum ve başvurumu yaptım. Metin’e de tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Gittiğim ilk gün şaka gibi rüyam gibi gelmişti bana. Simdi ben Amerika da mıyım ? Rüyam gerçek mi oldu yoksa ? diyordum kendi kendime… Bu durum fazla uzun sürmedi. 2 gün sonra tamamen oraya alışıyorsunuz. İş yorucu gelebilir ama son 1 hafta ki travel her şeye değer..  Bütün stresi yorgunluğu unutuyorsunuz. Daha fazla yorucu oluyor ama sorun değil tabi ki.. Tatlı yorgunluk ..New York.. Koca koca binalar.. Özgürlük heykeli .. Hayatımda belki bir daha hiç gitme fırsatım olmayacak. Arkadaşlar fırsatınız varken gidip görün derim ben. Sonra pişman olmayın. Evlilik çoluk çocuk derken vaktiniz olmaz gitmeye zaten.. Şu an döneli iki hafta kadar oldu. Arkama dönüp bakıyorum da ne de çabuk geçmiş koskoca yaz.. Şaka gibi .. İstanbul’a indiğinde kendi kendime rüya bitti demiştim. Tekrar gitmeyi çok isterim. İnşallah fırsatım olur da giderim. Umarım sizde tadını çıkartırsınız bu deneyimin.. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Altı üstü 3 ay..
Hoşçakalın…

AYŞENUR ENÇ

Okuduğu Okul : Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Yönetim Bilişim Sistemleri

Gittiği Eyalet : Gulf Shores, Alabama

Yaptığı İş : Surf Malzemeleri Satişi

İzlenimleri :
 

Merhaba Arkadaşlar,

2011 yazında Alabama(Gulf Shores) eyaletinde okyanus kenarında bulunan Surf Style adlı Giyim mağazasında satış elemanı olarak çalıştım. ICCP’ye  Kamp için başvurmuştum. Fakat kamp çıkmadı. Tam umudu kesmişken, Mayıs ayının sonuna doğru  Ali hoca aradı ve Surf Style’a eleman aldıklarını ve benim gitmek isteyip istemediğimi sordu. Başta çok fazla tereddütlerim oldu. Tek başıma Amerika’nın güneyine gidecektim. Daha sonra birlikte gideceğim arkadaşların olduğunu öğrendim ve katılmaya karar verdim. Her şey o kadar hızlı ve seri işledi ki, 10 günde vize randevusunu, vizeyi ve uçak biletimi aldım ve Amerikan rüyası böylelikle başlamış oldu :) .

Ali Hoca’nın sürekli desteği ve ilgisiyle hiçbir zorluk çekmedim. Gittiğimizde havaalanında karşılandık ve evimize yerleştik. Biraz da çalıştığım yerden bahsetmek istiyorum. Surf Style;  Florida, Alabama, Mississippi eyaletlerinde bulunan, surf malzemeleri, deniz kıyafetleri, tişörtler ve hediyelik eşya satan büyük mağazalar zinciri diyebilirim . Çünkü benim çalıştığım  yer olan Gulf Shores’da bile 6 mağazası vardı. Ben de onlardan birinde çalıştım. İlk günlerde tişört katlamakla ve mağazanın düzenini sağlamakla görevliydim. Daha sonra kasiyer oldum. İnanılmaz derecede eğlenceli bir yazdı benim için. Öyle ki müşteri yokken manager’ım ile beraber  mağazada Amerikan futbolu oynardık. Kendisiyle ve oradaki yabancı arkadaşlarımla hala görüşüyorum. Kazakistanlı bir arkadaşım beni ziyaret etmek için Türkiye’ye geldi J . Bununla beraber manager’ıma daha fazla overtime istediğimi belirttiğim zamanlarda sürekli overtime aldım ve 3500 dolar civarında kazandım. İşten ayrılmak tahmin ettiğimden daha zor oldu.

İş bittikten sonra Philadelphia ve New York’u gezdim 15 gün. New York’ta çok sevdiğim bir grubun konserine gittim. Konser çıkışı Times Square’den geçerken bastıran yağmur yüzünden fena ıslandım ama hepsi unutulmayacak çok güzel anlardı benim için. 2013 yazı için tekrar gitmeyi düşünüyorum. Amerika kendini fazlasıyla özletiyor :) .

MURAT GÜMÜŞTEKİN

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Gittiği Eyalet : Denver, Colorado

Yaptığı İş : Housekeeper

İzlenimleri : 
 
 

Merhaba,

Ben 2012 yılın yazında Coloradonun Denver şehrine Work and Ttravel programıyla gittim. Snow Mountain Ranch adlı dağ otelinde 3 ay housekeeper olarak çalıştım. ABD’ye ilk ayak bastığımda biraz tedirgin olmuştum çünkü hiçbir şey anlamıyorum ve zor olacağını düşünmüştüm ama otele adım atar atmaz insanların sıcak karşılamalarıyla bir an rahatladım ve hayatımın en güzel yazlarından birini geçirdim.İlk olarak işler çok rahattı yani zor sıkıcı bir iş yoktu ve konaklama, yiyeceklerde otel tarafından karşılanıyordu. Açık büfe bir menü vardı ve istediğiniz kadar yiyebiliyordunuz. Konaklama ve spor faaliyetleri de çalışanlara ücretsizdi yani işten sonra ister havuza gidip yüzebilir isterseniz spor salonunda basketbol, futbol, bilardo, masa tenisi gibi oyunları bedava istediğiniz zaman oynayabiliyorsunuz. Ama benim döndükten sonra en çok özlediğim şey sıcak ve arkadaş canlısı insanları oldu. Gider gitmez harika bir şekilde davranıyorlar size ve çok misafirperver insanlar. Para kazanma konusuna gelince de overtime yaparak belli bir birikim elde edebiliyorsunuz. Daha yazılacak çok şey var ama yazıya sığacağını düşünmüyorum onun için kesinlikle ABD’ ye gidin ve oraları görün harika bir deneyim olacağını düşünüyorum …

SAMİ JENEDİ

Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi
 
Okuduğu Bölüm : Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik

Gittiği Eyalet : Blue Ridge Assembly, NC ve Colorado, Denver

Yaptığı İş : Mutfak/servis elemanı

İzlenimleri :
 

Herkese Selam,

Ben 2011 yazında Blue Ridge Assembly adındaki konferans merkezinde 3 ay çalıştım. 2012 yazında ise önce Blue Ridge Assembly ve Ağustos ayında da Colorado’da Estes Park Center’a gidip servis elemanı, housekeeper olarak çalıştım. İlk gittiğimde İngilizcem çok kötü olduğu için oldukça zorlandım ama 3-4 hafta sonra alışmaya başladım. Bundan sonra her şey çok kolay ve güzel oldu. Birçok Amerikalı ve farklı ülkelerden çok samimi arkadaşlarım oldu. Mesleki olarak çok şeyler öğrendim ve bu 2 yaz Amerika tecrübem bana ileriki yaşamımda çok faydalı olacaktır. Öğrenciyken bu programa katılma şansımız olduğu için bütün üniversite öğrencilerine mutlaka katılmalarını tavsiye ediyorum. 2 yıldır ICCP TURKEY ile gittim. Önümüzdeki yaz yine ICCP TURKEY ile hem WAT yapacağım, hem de okulum bittikten sonrada 1 yıllık staj programlarına katılacağım ve kendimi İngilizce ve tecrübe olarak yetiştirdikten sonra iş hayatına atılacağım. Çok teşekkürler ICCP TURKEY……

CEM AYTEMİZ

 

Okuduğu Okul : Mustafa Kemal Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Biyoloji

Gittiği Eyalet : New York

Yaptığı İş : Mutfak ve Genel Yardımı

İzlenimleri :
 

Selamlar…

Daha önce ICCP ve Ali  Hocamızın yardımları ile Amerika’ya gitmiş olan arkadaşlarım sayesinde bilgilendirildim ve 2012 ve 2013 yazlarında Amerika’ya gittim. Sağ salim memleketimize döndüm.  Amerika benim için ilk yurt dışı deneyimi oldu. Her ne kadar başlarda tereddüt etmiş olsam da şimdi dönüp geriye baktığımda iyi ki diyebileceğim yüzlerce sebep görüyorum.

Amerika’da İngilizcemi geliştirmekle kalmayıp diğer ülkelerden çok fazla arkadaş edindim. Bu arkadaşlıklarımın çoğu Amerika’dan ayrılırken dostluk seviyesindeydi. Bunun yanı sıra hatırı sayılır derecede para kazandım. Yemeğe, ulaşıma ve konaklamaya neredeyse hiç para vermedim. İlk başlarda İngilizcemin seviyesinden dolayı zorluk yaşayacağımı düşünmüştüm fakat insanların çok iyimser  ve yardımsever olması nedeniyle bunun da üstesinden kısa süre içinde geldim. Herkesin görmeyi ve yaşamayı istediği New York şehrinde elimi kolumu sallaya sallaya gezme imkanı buldum. Filmlerde gördüğümüz sahnelerin çekildiği yerleri canlı canlı görüp “aaa burası şu filmdeki yer değil mi ?” ifadesini bir hayli kullandım.   Şartlar olsun, ortam olsun, insanlar olsun her anlamda çok güzeldi herşey.  Hiç görmediğim yerler gördüm, yemediğim yemekler tattım, çok değişik insanlarla tanıştım, dünyanın en önemli şehrinde çalışıp gezme imkanı buldum, İngilizcemi geliştirdim, hayatı daha fazla öğrenme imkanı buldum ve bunun gibi aklıma gelmeyen bana pozitif olarak yansıyan bir çok şey yaptım.  Herşey güzeldi ve memnundum. Eğer mümkün olursa önümüzdeki yaz tekrar gitmek isterim. Sırf Amerika’ya tekrar gidebilmek için yeniden sınava girip 2. bir üniversite okumaya bile değeceğini düşünmüyor değilim.

Eğer ilk defa gitmeyi düşünenler varsa bunu ICCP Turkey ile yapmanızı tavsiye ederim. Türkiye Amerikan Konsolosluğu’nun sitesinde de ICCP nin Work and Travel şirketleri arasında adının geçiyor olması da bunun bir göstergesi. Hiç düşünmeden bu deneyimi yaşamanızı tavsiye ediyorum.

MURAT TARIK İPEK


Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Gittiği Eyalet : Kinder Ring, New York

Yaptığı İş : Kitchen Staff

İzlenimleri :
 

Merhabalar,

2012 ve 2013 yılının yazında geçirdiğim 63 günlük kamp sürecini kısaca özetlemek istiyorum.

New York’ta bulunan Camp Kinder Ring aslında bana nasıl önyargısız olmam gerektiğini öğretti. Farklı dinler, ırktan insanlarla beraber çalıştım. Birçok yeni arkadaşlarım oldu. Onlarla beraber oluşan sorunlara reaktif yaklaşıp fırsata entegre etmeye, yaptığımız her işi makaraya vurmaya, her zerreden bir malzeme çıkarıp gülmeye başladık ve başardık, bu süreçle beraber kampın her günü hayatımda hiç gülmediğim kadar gülüyorduk. Haşlanmış ve közlenmiş muzdan, turşusu yapılan avokadoya, hayatımızda hiç görmediğimiz yemek kültürleri ile tanıştık. Kitchen staff olduğumuz için her departmanla içli dışlıydık. Bu yüzden hemen hemen tüm stafflarla tanışma ve kaynaşma şansımız oldu. Kardeşim deyip herşeyini paylaşabileceğin farklı ırktan farklı dilden insanlar tanıdık.

Sosyal aktiviteler açısından New York City’i tarif etmeyeceğim. Tarifi imkansız çünkü, mutlaka görün derim. Arkadaşım Cumhur’a göre dünyanın ikinci en iyi, bana göre ise en iyi icadını Six Flags’de gördük. Ölmeden önce yapılacaklar listesinde ilk sıraya alın derim :)

Son olarak Türkiye’ye döner dönmez iki günde kendime geldim. İnanılmaz derecede bir özlem yaşadım. Eğer vizede sorun çıkmazsa önümüzdeki yıl tekrardan gidecektim çünkü son sınıftım. 2013 yazında mezun olacağıma rağmen rahatça vizemi aldım ve böylece Iccp Turkey ile 2 yaz boyunca Amerika macerası yaşadım.

Çok teşekkürler  Iccp Turkey.

ŞEYMA DOĞAN


Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Gittiği Eyalet : Copake, New York ve Minnesota

Yaptığı İş : Kitchen Staff

İzlenimleri :
 

İngilizce Öğretmenliği Bölümünde okuduğum için Amerika, Manhattan, New York benim hayalimdi ve kampımın yakın olmasını çok istiyordum ki öyle oldu. 2012 ve 2013 yazlarında ICCP TURKEY aracılığı ile programa başvurdum ve New York’ta bir işe yerleştim. Trenle New York’a 2 saat uzaklıkta Copake diye bir yer. Yaklaşık 3 ayım geçti dolu dizgin. Housekeeper olarak çalıştım. Atraksiyonlu bir kamptı bizim için. Kampımız kids ve adult olmak üzere ikiye ayrılıyordu. Ben adult kısmındaydım. İşimiz Çarşamba ve Perşembe günleri dışında saat en geç 4 gibi bitiyordu. O 2 günde de en geç 6.30 da bitiyordu. Çalışma saatleri açısından rahattım yani. İzin günlerimizde bisikletle Copake’e gidiyorduk.

Şimdi geriye dönüp baktığımda kendi kendime kızdığım zaman oldu, keşke gelmeseydim dediğim zamanda ama şu an anlıyorum ki şu an dediğim kamp bittikten sonra hatta bitmeden önceki geceden itibaren ”iyi ki gelmişim, çok güzel tecrübeler ve arkadaşlıklar edindim, ileride anlatacak çok güzel hatıralarım” oldu demeye başladım. Acaba gelecek yaz ne olacak tekrar gelebilir miyim seklinde kafamda sorular vardı ama yinede hayalimi gerçekleştirdim ve tam 2 yazımı Amerika’da geçirdim.

Bir de son haftamız harika geçti kampta sadece 11 staff kaldı ve işlerin çoğu nerdeyse bitmişti. Her aksam bir yerlere gittik, dolu dolu geçti. Havuza  kıyafetlerle atladık en son iş bittikten sonra. Son 2 günde assistant director bizi Boston’a götürdü. Copake’ten yaklaşık 3 saat sürüyor. Shuttle sağladı yani, biz de sadece 1 gecelik hostel ücreti verdik. Normalde kendi başımıza gitsek yol parası da vermek zorunda kalacaktık.

Önemli Noktalar:

Yeme-içme sinirsiz konusunu kamptaki arkadaşlarımla da hemfikir şekilde söylüyorum, şöyle düşünün eğer Work and Travel ile geldiyseniz yeme içme size ait oluyor genelde. Bir alışveriş merkezine gittiniz ya da Manhattan’da geziyorsunuz değişik şeyler görüyorsunuz ister istemez merak ediyorsunuz canınız çekiyor alıyorsunuz. Kampta aklınıza gelebilecek çoğu şey olduğu için dışarıda gördükleriniz size normal geliyor. Amaan kampta var deyip geçiyorsunuz. Outlet’e gittik son hafta Tülin ile yiyeceklerin olduğu yere girdik harika cookie kokusu geliyor burnumuza simdi onu tatmamış olsak merak edip alacağız, ama kamp sağ olsun :) Ayni şey dondurma çeşitlerinde de geçerli. Çoğu kişi gibi kilo aldım ben de yani :)

Work and Travel ile ilgili eklemek istediğim bir kaç şey var. Kampa gittiğim için sürekli kampın avantajından bahsettim. Bu benim fikrim. Eğer kendinize yeterince güvenmiyorsanız, tedirginlik varsa hiç yurtdışına çıkmamışsanız ilk sene kamp tercih edebilirsiniz, diğer seneler de Work and Travel. Şu an öyle düşünüyorum ama yine kampın avantajı ortaya çıkıyor. 2.sene program ücreti yok ve daha fazla maaş imkanı. Work and Travel ve hatta şimdiden Colorado, Denver staj programlarını düşünmeye başladım :) Her şey için çok teşekkürler…

SİNEM ÖZTÜRK 


Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : İngilizce Öğretmenliği Bölümü

Gittiği Eyalet : Minnesota

Yaptığı İş : Kitchen Staff

ABDULLAH ÖZALPGİL


Okuduğu Okul : Akdeniz Üniversitesi

Okuduğu Bölüm : Peyzaj Mimarlığı Bölümü

Gittiği Eyalet : Huguenot, New York

Yaptığı İş : Maintenance

Merhaba,

Önceleri bende birçok kişi gibi Amerika’ya gitmekten çok çekiniyordum ama bütün cesaretimi toplayıp gittim. İlk yılımda kampta araba surdum ve genel islerde yardim ettim. Harika geçti bütün bir yazım ve döndükten sonra hemen ikinci yıl gitme planları yapmaya başladım ve tekrar gittim. Keşke daha önce gitseydim diyorum çünkü büyük tecrübe. Tek başına dünyanın diğer ucuna gitmek ve orada 3 ay yasamak. Simdi mezun oldum ve 1 yıllık staj programlarına katılacağım. Yine Iccp Turkey ile gideceğim çünkü her zaman bana her turlu konuda yardımcı oldular ve problem olmadan Amerika’ya 2 kere gidip geldim. Bu deneyimi mutlaka herkesin yaşaması lazım.

Teşekkürler…