VERGİ İADESİ AŞAMALARI

ABD’nin vergi sisteminde birkaç çeşit vergi vardır:

Federal Vergi

Eyalet Vergisi

Yerel Vergi

Sağlık ve Sosyal Sigortası

En büyüğü Federal vergidir. ABD’de çalışanların gelirinden kesilir. Federal vergi  % 25e kadar ulaşabilir. “Work and Travel” programında J-1 vizesiyle çalışanlar, %10-15 civarı Federal vergi öderler.

Diğer vergi Eyalet vergisidir. ABD’de çalışanların gelirine göre hesaplanır. Şu Eyaletlerde bu vergi kesilmez: Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Texas, Washington ve Wyoming. Eyalet vergisinin büyüklüğü Eyalete göre değişir ve %15 e kadar ulaşabilir. Bazı eyaletler değişik sistem kullandıkları için, Federal ve Eyalet vergi iadelerinde değişiklik olabilir.

Yerel vergi kişinin özel gelirine göre hesaplanır. Bu vergi gelirin %3 ünü geçmez. Bu vergi sizlerden kesilmez.
Sağlık ve Sosyal (Medicare and Social Security) vergisi de sizin maaşınızdan kesilmez. ABD’nin her vatandaşı için, H2B vizesi ile gelenler ve diğer çalışanlar (örneğin J-1 vizesi ile 183 günden daha fazla kalan öğrenciler) için bu vergiler mecburidir. “Work and Travel” programı ile gelenler Sağlık ve Sosyal sigortası ödemezler.

Başvurudan sonra 5 işgünü içerisinde işlemler halledilip Amerikan Maliye Bakanlığına başvurulur. İadeyi alabilmek ise Ocak ayından itibaren 8-14 hafta sürer. Vergi iadesi alacak olan öğrencilerin vergi iadeleri geldiğinde öğrencilerden kendilerine ait banka hesapları istenir ve bu banka hesabına vergi iadeleri yatırılır.

Bütün bu işlemleri sadece Amerika Maliye Bakanlığı ile çalışan firmalar yapar. Bizler hızlı bir şekilde sizlerin evraklarınızı bu işi yapan firmalara iletiriz, gerisini tamamen onlar hallederler.