CAMPUSA NEDİR?

Amerika’ya gitmenin en ucuz, rahat ve garantili seklidir. Maliyeti Work and Travel programına ödediğiniz ücretin yarısından daha azdır ve yeme, içme ve konaklama ücretsiz sağlanmaktadır.  Yaz kamplarında Amerikalı personel ve çocuklarla çalışmanın mutluluğunu başka şeylerle karşılaştıramazsınız. Amerikalı ve diğer ülkelerden gelen personel ile kültür alış verişi yaparak uzun süren dostluklar kurarsınız. Kampta yüzme, futbol, basketbol, kano gibi bütün sporları Amerikalılarla yapar, İngilizcenizi hızla geliştirirsiniz. Yaz sonunda kamptan ayrılırken yorgunluklarınızı unutur, arkadaşlarınızla vedalaşırken koca yaz nasıl çabuk geçti diye düşünürsünüz.

Amerikan yaz kampları yıllar geçtikçe Amerikan Kültürü ve Amerikan yaşamının bir parçası haline gelmiştir. Amerika’nın her tarafına dağılmış olarak bulunan yaklaşık 12.000 tane kamp vardır ve her yastan Amerikalı çocuklar ve gençler bu kamplarda yaz boyunca çeşitli faaliyetlerde bulunarak yeteneklerini geliştirmekte, yeni şeyler öğrenmekte, arkadaşlıklar kurmakta ve en önemlisi de yazlarını eğlenceli bir şekilde geçirmektedirler.  Her kampın kendisine ait farklı özellikleri vardır fakat hemen hemen bütün kamplar muhteşem göl veya nehir kenarlarında bulunmaktadır. Türkiye’de üniversitelerde okuyan öğrenciler bu kamplarda eğitmen, destek ekibi veya bakim elemanı olarak çeşitli bölümlerde çalışmaktadırlar.

Yaz kamplarında çalışan herkes bir aile gibidir ve aralarında yaz kampı süresince güçlü bağlar kurulur. Tam bir takim çalışması vardır ve herkes birbirine destek olmak zorundadır. Bunun sonucunda kamplarda güçlü ve uzun yıllar suren dostluklar kurulmaktadır. Kamplarda yeme, içme ve konaklama kampa ait olduğu için katılımcıların Amerika’da kalış süreleri boyunca özel harcamaları hariç hiçbir masrafı olmaz. Çalışanlar boş zamanlarında kamplarda bulunan her turlu aktiviteden ücretsiz faydalanırlar. Bütün bu aktiviteleri diğer kamp çalışanları ile beraber yaptıkları ve 24 saat boyunca kampta kaldıkları için İngilizceleri çok daha hızlı ve iyi bir şekilde gelişir. Akşamları basketbol, futbol, tenis gibi bütün faaliyetleri İngilizce olarak yaparak bu sporlarla ilgili yeni terimler öğrenirler.

Kamplarda çalışmak için en az 9-10 hafta Amerika’da kalabilmek gereklidir. 9-10 hafta minimum suredir ve bu sure karşılığında belli bir maaş alınır. 9-10 haftadan fazla çalışıldığı takdirde katılımcıya ekstra ücret ödenir.

ABD’de 12.000 civarında kamp vardır ve bu kampların hepsi birbirlerinden farklıdırlar. Kampların sundukları imkanlar, isleyiş şekilleri, programları, açılma ve kapanma sureleri farklıdır. Kamp türleri ise genelde su baslıklar altında toplanabilir:

Özel/Geleneksel Kamplar: Bu tur kampların sahipleri şahıslardır ve genellikle kendileri ve aileleri tarafından isletilirler. Bu kampların sundukları imkanlar genellikle çok iyidir ve bu kamplara gelen çocuklar da genelde aile geliri yüksek olan çocuklardır.

Aile/Yetişkin Kampları: Bu tur kamplara çocuklar aileleri ile beraber katılırlar fakat faaliyetlere ayrı katılırlar. Genellikle ileri yasta bulunan insanlar katılırlar ve bu yüzden çalışanlar yaşlı insanlarla servis yaparlar.

Gündüz Kampları: Bu tur kamplara katılan çocuklar sabah 8.00 civarında kampa gelirler ve bütün gün boyunca çeşitli aktivitelere katıldıktan sonra aksam 5.00 civarında evlerine geri dönerler.

Kimsesiz Çocuklar Kampı: Kar amacı gütmeyen kuruluşlar kimsesiz çocukları bu tür kamplara yollarlar ve onların topluma kazandırılmalarına ve sosyalleşmelerine yardımcı olurlar.

Fiziksel veya Zihinsel Özürlüler Kampları:  Bu tur kamplara yaşlı veya genç olan ve her turlu özrü bulunan insanlar gelirler ve kendi gelişimlerine yardımcı olacak faaliyetlerde bulunurlar. Bu tur kamplarda çalışan eğitmenler genelde özürlü eğitimi üzerine üniversitelerde okuyan öğrencilerdir ve genelde kampçılarla bire bir ilgilenmek zorundadırlar.

Kız/Erkek Kampları:  Bu tur kamplarda sadece kızlar veya erkek kampçılar bulunurlar fakat çalışan personel karışıktır. Genellikle şahıslar tarafından kurulmuşlardır ve kendileri ve aileleri tarafından isletilirler. Bu kampların sundukları imkanlarda oldukça iyidir. Her kız veya erkek kampının yakınında mutlaka bir kız erkek kampı vardır ve zaman zaman ziyaretlerde bulunurlar.