BAŞVURU AŞAMALARI

Başvurunuzun doğru , hızlı ve tam olması için yapılması gerekenleri sırasıyla tamamlamanız gerekmektedir. Programa katılım için yapmanız gereken ilk şey kararlı olmanızdır. Eğer programa katılım kararınızı verdiyseniz vakit kaybetmeden işlemlere başlamanız gerekir. İlk defa programa katılacak öğrencilerin çoğu yanlarına bir ya da daha fazla arkadaşını alarak kayıt olurlar ve aynı yerlerde çalışmak isterler. Bu durum işe yerleştirme sürecini biraz daha zora sokar; çünkü gruptaki her öğrencinin özellikle İngilizce konuşma becerisi aynı olmayabilir. Bunlara ilaveten kayıt olunan tarih de önemlidir.
 Çünkü programa kayıt olan öğrencilerin yerleştirmeleri kayıt tarihi önceliğine göre yapılır. Örneğin 3 kişilik bir grup Washington DC de bulunan bir su parkını beğenmiştir ancak başta 10 kişilik kontenjanı bulunan bu iş yeri tarih ilerledikçe işe yerleşimlerden ötürü kontenjanını düşürmüş ve 2 kişilik yeri kalmıştır. Sonuç olarak 3 kişiden oluşan ve bu işi beğenen öğrenciler kendilerine başka bir iş bakmak durumunda kalırlar. Tüm bu olasılıkları göz önünde bulundurarak kayıt olmalı ve erken davranmalısınız. Böylece ABD’ye gidiş tarihinize kadar tüm işlemleri de geniş zamana yayarak olası sıkıntıları en aza indirgemiş olursunuz.

Program 10 aşamadan oluşur. Bunlar sırasıyla:

  1. Ön kayıt
  2. Pasaport çıkartma
  3. Online başvuru yapma ve evrakları tamamlama
  4. İşveren veya sponsor ile Skype üzerinden mülakat
  5. İşe yerleştirme
  6. İş sözleşmesinin imzalanması
  7. DS-2019 belgesinin basımı ve getirilmesi
  8. Vize işlemlerine başlama
  9. Uçak bileti
  10. ABD’de işe başlama ve geri dönüş

Ön kayıt

Bu aşamada öğrenci firmaya kayıt olur ve bilgileri firma veritabanına girer ve süreç resmen başlar. Ön kayıt sırasındaki tarih uygun bir işe yerleşim açısından çok önemlidir.

Pasaport çıkarma

Work and Travel programında öğrencilerin alacakları Amerikan vizesi türü J-1′dır ve tüm katılımcılar öğrenci statüsünde bir öğrenci değişim programıyla yurtdışına çıkarlar. TC yasalarınca tüm öğrencilerin 1 yıllık olmak üzere harç ödemeden pasaport çıkarma hakları vardır. Bu işlemin gerçekleştirilebilmesi için ön kayıt sonrasında firmanın size vereceği antetli ve kaşeli Pasaport Harcı Muafiyet yazısı ile danışmanınızın direktiflerine uymanız gerekir. Böylece bu işlem sonunda 1 yıllık olmak üzere harç yatırmadan pasaportunuzu çıkarmış olursunuz.

İşe yerleştirme

En önemli aşama işe yerleştirme aşamasıdır. Bu aşamada birçok öğrenci istedikleri popüler ve kazançlı işlere yerleşmek ister. Ancak önemli olan öğrencinin dil seviyesine ve yapısına uygun işlere yerleşim olmalıdır. Saatlik ücreti yüksek işlerde çalışmak demek her zaman bol kazançlı bir iş demek değildir. Bu noktada işin haftalık çalışma süresi de önemlidir. İşe yerleşimler ise genellikle işveren ya da sponsor firmayla telefon veya yüz yüze görüşme ile gerçekleşir. Öğrenciler yılın belirli dönemlerinde iş yerleşimlerini ABD’den gelen yetkililer veya işverenlerle yüz yüze görüşerek veya Skype üzerinden belirli bir tarih ve zamanda görüşerek gerçekleştirir. Yine bu noktada diyalogunuz ve İngilizce konuşma beceriniz çok önemlidir.

DS-2019 belgesinin basımı ve getirilmesi

DS-2019 belgesi sizin yasal olarak ABD’de çalışmanıza olanak veren ve ABD’deki yetkili sponsorlar nezdinde basılıp gönderilen önemli bir belgedir. Bu belge kişiye özeldir; işe yerleşim sonrası basılır ve getirilir. Belgenin basımı ve getiriş süresi de firmanın farkını öne çıkarır. DS-2019 belgesinin getirilmesiyle bir sonraki aşama olan vize aşamasına artık geçebilirsiniz

Vize

Öğrenciler adına en heyecanlı aşamadır; fakat bu aşamayı tecrübe etmiş öğrencilerin neredeyse tamamının ortak düşüncesi ise gerçekte çok da heyecan ve stres yapılacak bir aşamanın olmadığıdır. Eğer programa katılım konusundaki kriterlere uyuyorsanız bu aşamayı sorun etmemelisiniz. Program süresince en basit fakat bir o kadar da en önemli aşama vize aşamasıdır. DS-2019 belgenizin ABD’den gelmesiyle danışmanınız size uygun bir tarihte konsolosluktan randevu alır ve o tarihe kadar yapmanız gerekenler konusunda sizi bu görüşmeye hazırlar.

Uçak bileti

Bu aşamaya ulaşmanız demek tüm işlerinizin yolunda gittiği anlamına gelir. Uçak biletinizin iş başlangıç ve bitiş zamanlarına göre ayarlanması önemlidir ve bu konuda danışmanınız size yardım ederek uçak biletinizi ekonomik şekilde temin etmenize yardımcı olur.

Aktif program

Bu aşamada artık işinize başlamış ve ABD’ye adaptasyon sürecine girmiş olursunuz. İlk zamanlar her zaman biraz zordur fakat alışma sürecinin ardından artık unutamayacağınız bir deneyim yaşarsınız. İşin bitişiyle beraber Work and Travel’ın Travel kısmına geçer, planladığınız yerleri gezer ve dönüş yoluna koyulursunuz. Böylelikle programı başarıyla bitirmiş olursunuz.

Sonuç olarak, programın başarıyla sonlandırılması için firma seçiminiz de çok önemlidir. Danışmanlarınızın öncesinde programı tecrübe etmesi konu hakkında bilgi sahibi olarak sizi doğru şekilde yönlendirmesi kilit noktadır.